
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 150 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Quiescent Current | 9 µA |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Switching Frequency | 300 kHz to 500 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 67
Distributors
pcbx
Unit Price$5.50435
Ext.Price$5.50435
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.50435 | $5.50435 |
| 10 | $4.73510 | $47.35100 |
| 25 | $4.44310 | $111.07750 |
| 50 | $4.16911 | $208.45550 |
| 100 | $3.91201 | $391.20100 |
